Masturbasyon

/ cetad.org.tr

Masturbasyon nedir?  
Özdoyurum, kendi kendini tatmin ve onanizm de aynı anlama gelir. Bireyin çeşitli görsel (video, gazete, dergi vb.), düşünsel (hayal objesi) ve fiziksel (kendi kendine dokunma vb.) yöntemler kullanarak kendi kendini tatmin etmesi ve cinsel doyum sağlamasıdır. Masturbasyon insanın doğasında varolan cinsel dürtünün doyuma ulaşması için yapılan bir eylemdir. Masturbare (elle bozmak) kelimesinden köken almakla birlikte sadece elle uyararak değil sürtünerek, çeşitli cinsel oyuncaklar, tazyikli su ve benzeri tüm araçlar ile kendi kendine gerçekleştirilen cinsel aktivitelerdir.

Masturbasyon ergenlik dönemine mi özgüdür?    
Hayır, hayatın her döneminde olağandır. Masturbasyonun genç ve evlenmemiş erkeklere özgü bir davranış olduğu görüşü doğru değildir.

Masturbasyonu sadece erkekler mi yapar?
Hayır, hem kadın hem de erkeklerde masturbasyon yapmaktadırlar. Ancak erkeklerde daha sıktır. 20 yaş öncesi erkeklerin %94’ü, kadınların %33’ü masturbasyon yapmaktadır.

Masturbasyon partner olmadığı zamanlara özgü bir cinsel aktivite midir? 
Hayır. Cinsel eşin varlığında , cinsel eşle gerçekleştirilen diğer cinsel aktivitelerin yanı sıra masturbasyon da olağandır. Eşlerin birbirlerine masturbasyon yaparak ya da yaptırarak doyuma ulaşmaları az görülen bir durum değildir ve her iki eş de onayladığı müddetçe doyum verici olabilir. Ancak cinsel eşi olan bir bireyin yalnızca masturbasyon aracılığı ile doyum sağlamaya çalışması sağlıklı bir davranış olarak değerlendirilmez.

Masturbasyon beden ve ruh sağlığına zarar verir mi?
Hayır. Masturbasyonun bedene zarar vereceği inanışı yanlıştır. Fiziksel bir zararı olmadığı gibi, ruhsal açıdan zararlı hiçbir etkisi de yoktur. Aksine cinsellik gibi doğal bir dürtünün doyumunu sağlayan masturbasyon bastırıldığı taktirde doyumsuzluk ve sinirlilik gibi durumlara yol açabilir. 

Masturbasyon kısırlığa yol açar mı?   
Erkekte sperm üretimi sürekli olarak devam eder. Bu nedenle cinsel birleşme nasıl kısırlığa sebep olmuyorsa, masturbasyon yapmak da kısırlığa sebep olmaz.

Masturbasyon kızlık zarını bozar mı? 
Kadın orgazmı daima klitoristen kaynaklanır. Her kadın klitorisi doğrudan uygun şekilde ve yeterli süre uyardığında orgazm olur. Bu uyarı kadının eliyle, çarşaf, yastık vs bir cisimle yapılabilir. Sonuç olarak, dıştan sürtünme ile yapılan masturbasyonlarda kızlık zarı etkilenmez.

Masturbasyon  ne zaman sorundur?
Masturbasyon başka aktivitelere engel olacak kadar sık yapılıyorsa; yalnızlığın, sosyal ilişki kurmada zorluğun ve bir sosyal beceri eksikliğinin belirtisi olabilir. Ayrıca masturbasyon uygunsuz yer, zaman, araçlarla yapılıyorsa, konuyla ilgili bir uzmana danışılması gerekir.