Orgazma Ulaşmada Zorluk

/ cetad.org.tr

Uyarıldıktan sonra orgazm olabilme çok uzun sürüyorsa, sorun nedir?
Kadınlar orgazma ulaşma bakımından, farklı sürelere gereksinim duyabilirler. Kadınlarda orgazm olabilme yaş ve deneyimden oldukça etkilenir. Genç yaşlarda ve cinsel deneyimi fazla olmayan kadınlarda, orgazma ulaşmak için daha uzun süre gerekebilir. Diğer yandan yaş ilerledikçe, menopoz dönemi ve diğer sağlık sorunları ve buna bağlı ilaç kullanımıyla da birlikte orgazma ulaşma güçleşebilir.

Bazı kadınlar kısa süreli, herhangi bir cinsel uyarıyla (fantezi, görüntü, ses vs…) orgazm olabilirken; bazıları da orgazma ulaşmak için daha uzun süreli ve yoğun klitoral uyarılmaya ihtiyaç duyabilirler.

Hatta, aynı kişi, farklı partnerlerle veya partneriyle olan ilişkisindeki değişikliklere göre ya da günlük yaşamındaki diğer stres faktörlerine bağlı olarak, daha kısa veya uzun sürede orgazm olabilir.

Bazı kadınlar; bir sefer orgazm olduktan sonra cinsel doyum hissederken, bazıları da çoğul orgazma ihtiyaç duyabilirler. 

Kadın orgazm bozukluğunda yanlış tedaviler nelerdir?
Cinsel işlev bozukluklarını; cinsel terapi eğitimi almış psikiyatrist ve psikologlar tedavi edebilirler. Orgazm bozukluğunun tedavisinde ilaçlarla yapılmış olan çeşitli araştırmalar bulunsa da, herhangi bir ilacın etkinliğine rastlanmamıştır. Ayrıca, hipnoz, telkin gibi uygulamalar da kadında orgazm bozukluğu tedavisinde etkili değildir. Doğru tedavi, yaklaşık 8-12 seans süren, cinsel terapiyle gerçekleşir.