Alkol Ve Cinsellik

/ cetad.org.tr

Alkolün cinsel istek üzerine etkisi nasıldır?
Düşük dozlarda alınan alkolün rahatlatıcı etkisi ile başlarda cinsel isteği arttırdığı söylenebilir. Ancak daha yüksek dozlarda alındığında bu etkisi kalmaz. Alkol kullanımının kadında subjektif cinsel istegi, uyarılmayı, zevki arttırdıgı, fizyolojik olarak uyarılmayı azalttıgı bulunmuştur.

Alkolün cinsel performans üzerine etkisi nasıldır?
Alkolün cinsel performans üzerine etkisi artan dozla beraber erkekler uyarılma, zevk ve orgazmda azalma tanımlarken, kadınlar orgazma ulaşmada gecikme ile birlikte daha az doyumlu orgazm tanımlamışlardır.

Kronik alkol kullanımının yol açtığı cinsel sorunlar nelerdir?
Kronik alkolizm ele alındığında alkolün cinselliğe etkisinin olumsuz olduğu konusunda daha fazla fikir birliği vardır. Alkolün sertleşme sorunlara yol açabildiği çeşitli yayınlarda belirtilmektedir. Kronik alkolizmin bunu alkolik nöropati (sinirlerin işlevleri yitirmesi sonucu ortaya çıkan duyusal kayıp), testiküler islev bozukluğu, hepatik (karaciğer) işlev bozukluğuna bağlı artmış östrojen ve sedasyon (uyku hali) nedeni ile yaptığı düşünülmektedir. Birçok alkol bağımlısında testiküler atrofi (küçülme) ve infertilite (kısırlık) gelistiği belirtilmiştir. Alkol nedeniyle FSH sekresyonunun (salınımının) yetersiz kalabildiği, birçok kadında libido (cinsel istek) azalması, vajinal lubrikasyon (ıslanma) azalması ve menstruel siklus (adet) bozuklukları görüldüğü, amenore, anovülasyon (yumurtlamanın olmaması), post-ovülasyon (yumurtlama sonrası) fazında işlev bozukluğunun ve patolojik over (yumurtalık) değişiklikleri yaygınlığının yüksek olduğu belirtilmiştir.

Alkolün sosyal alanda cinselliğe etkisi nasıldır?
Ayrıca cinsel işlevin evreleri dışında evlilik ilişkisinde sorunlar, kıskançlıkta artış ve

cinsel suçlarda artışa yol açtığı, dolaylı olarak da cinsel işlevi olumsuz etkilediği düşünülebilir.