Diyabetes Mellitus (Şeker Hastalığı) Ve Cinsel Yaşam

/ cetad.org.tr

Şeker hastası olan erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozuklukları nelerdir?
Şeker hastalığı olan erkeklerde en sık görülen cinsel sorun sertleşme güçlükleridir. Hastalığa bağlı damar, kas dokusu ve sinir hücrelerindeki bozukluklar sertleşme bozukluğunun sebepleridir. Özellikle daha yaşlı, hastalık süresi uzun olan ve sigara içen şeker hastalarında daha çok sertleşme zorlukları olmaktadır.

Sinir hasarına bağlı olarak boşalma problemleri görülebilmektedir. Retrograd boşalma denilen meninin mesaneye kaçması ya da boşalmanın yetersiz olması bu sorunlar arasında sayılabilir.

Sertleşme sorunları dışında cinsel istekte, uyarılmada ve cinsel tatminde azalma gibi sorunlarda görülmektedir. Bu sorunların bir bölümü fizyolojik etkenler dışında psikolojik sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Şeker hastası olan kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozuklukları nelerdir?
Bu konuyla ilgili çok az bilimsel yayın bulunmaktadır. Ancak en sık görülen cinsel sorunlar cinsel istekte azalma, cinsel uyarılmada ve ıslanmada azalma, orgazm güçlükleri ve ıslanmanın azalmasına bağlı olarak görülen cinsel ilişki esnasında ağrı olarak belirtilmiştir. Diabetik kadın hastalarda ağrılı ilişkinin bir başka sık görülen sebebi ise vajinal mantar enfeksiyonları olmaktadır.

Şeker hastalığına bağlı cinsel sorunların tedavisi nasıldır?
Öncelikle sorunun psikolojik ve fizyolojik boyutlarını iyi ayırd edebilmek önemlidir. Hastalığa bağlı gelişen düşük benlik saygısı, depresyon, hastalığın sebep olduğu hayat kalitesinde ve sosyal ilişkilerdeki sorunlara psikoterapötik yöntemlerle yardımcı olunmalıdır. Sertleşme sorunlarında  PDE5 inhibitörleri en sık kullanılan ilaçlardır. Prostoglandin enjeksiyonları diğer kullanılan yöntemler arasında sayılabilir. Kadınlarda ağrılı cinsel ilişkiye sebep olabilecek vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisine önem verilmelidir.