Metabolik Sendrom Ve Cinsel Yaşam

/ cetad.org.tr

Metabolik sendrom nedir?
Metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıkları için risk faktörlerinin bir arada bulunduğu bir tablodur. Tanı şu beş maddeden üçünün bulunması ile koyulur:

  • Erkeklerde 102, kadınlarda 88 cm’den daha geniş bel çevresi
  • Kanda trigliseridin 150 mg/dl üstünde bulunması (veya buna karşılık ilaç kullanma)
  • Kanda HDL’nin erkeklerde 40, kadınlarda 50 mg/dl altında olması (veya buna karşılık ilaç kullanma)
  • Kan basıncının (tansiyon) 130/85 mmHg üstünde bulunması (veya buna karşılık ilaç kullanma)
  • Açlıkta bakılan kan glukozunun (şekerinin) 100 mg/dl üstünde bulunması (veya buna karşılık ilaç kullanma)

Metabolik sendromda ne tür cinsel sorunlar görülebilir?
Metabolik sendromda damar yapısında ve sinir hücrelerinde harabiyet görülebileceğinden sıklıkla ereksiyon sorunları ile karşılaşılmaktadır. Erkeklerde metabolik sendrom seks hormonlarında azalmayla birlikte de seyredebilmektedir. Böyle durumlarda cinsel istekte azalma sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

Aşırı kilolu olmak cinselliği nasıl etkiler?
Öncelikle aşırı kilolu bireylerin beğenilmeme, arzu edilmeme, reddedilme gibi korkuları bu kişilerin kendilerini geri planda tutarak cinsel hayatlarında ciddi bir engelleme oluşturmaktadır. Bunun yanında zayıflamak için yapılan uzun süreli diyetler libidoyu dolayısıyla cinsel isteği azaltmaktadır.

Aşırı kilolu çiftler cinsel ilişki sırasında hareket zorlukları ya da rahat edebilecekleri pozisyonu bulmada güçlük çekebilirler. Erkeğin aşırı kilolu olduğu çiftlerde erkeğin üstte olduğu pozisyon girişi zorlaştırabilir ve altta kalan eşi rahatsız edebilir. Böyle zorluklar yaşanıyorsa erkeğin sırtüstü yatıp, kadının üstte olduğu pozisyon önerilebilir. Kadın partner aşırı kiloluysa sırtüstü yattığında kalçalarının altına bir yastık yerleştirmesi faydalı olabilir. Her iki partner de aşırı kilolu olduğunda kadının dizlerinin üzerinde durduğu, erkeğinde arkadan giriş yaptığı pozisyon çiftlere kolaylık sağlayabilir.